درباره راه حق

جلسات هفتگی «درس اخلاق و تفسیر قرآن»

قَالَ رَسُولُ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ : أُفٍّ لِرَجُلٍ لاَ يُفَرِّغُ نَفْسَهُ فِي كُلِّ جُمُعَةٍ لِأَمْرِ دِينِهِ فَيَتَعَاهَدُهُ وَ يَسْأَلُ عَنْ دِينِهِ؛وَ فِي رِوَايَةٍ أُخْرَى لِكُلِّ مُسْلِمٍ

رسول خدا (صلّى الله عليه و آله) فرمود: اف بر مرديكه خود را در هر روز جمعه [هفته‌اى يك روز] براى امر دينش آماده نكند تا با آن تجديد عهد كند و از دينش سؤال كند؛ و در روايت ديگرى است: اف بر هر مرد مسلمانى كه... ( الکافي , جلد۱ , صفحه۴۰ )


جلسات هفتگی درس اخلاق و تفسیر قرآن یا سیر و سلوک قرآنی از سال 87 با نگرش پاسخ گویی به چگونگی حرکت و رسیدن به هدف های والای تکامل انسانی با سیر منظم، قدم به قدم و برگرفته از معارف عالی قرآن و اهل بیت علیهم السلام با بیان دانشمند فرزانه حجت الاسلام و المسلمین آقاشیخ مهدی نخاولی تشکیل شده است

این جلسات با بیان مقدماتی عرفان عملی و مقدمات بحث و هم چنین سیر بحث (در قالب یکصد منزل) شروع شده است و پس از بیان منازل بیداری (یقظه) و توبه، محاسبه، انابه اکنون در منزل تفکر هستیم.

در سیر مباحث درهر منزل، ابتدا مفاهیم و اصطلاحات بیان می شود و سپس ضرورت و هدف از موضوع مورد بحث، آیات و روایات، آثار و فواید، آفات و در نهایت چگونگی آن ذکر می شود.

در خلال مباحث اصلی، مباحث موضوعی متناسب با ایام و مناسبتها و هم چنین دغدغه و سوالات حاضرین بنابر تشخیص و اولویت گذاری استاد معظم مطرح و پیگیری می شود.

این جلسات در ابتدا چند سالی در منزل شخصی یکی از ارادتمندان قرآن و اهل بیت علیهم السلام برگزار شد و سپس چندسالی در مسجد المنتظرعج (بلوار شهید صادقی) ادامه یافت.بعد از آن مدتی هم به میزبانی مسجد الزهرا سلام الله علیها در احمد آباد منعقد شد. اکنون این جلسات در مسجد رضویه میرزاناظر واقع در دانشگاه 11 به صورت منظم هفتگی برگزار می شود.

کیفیت و زمان بندی برگزاری جلسات در بنر سایت و هم چنین کانال های موسسه (در سروش و ایتا) به عزیزان مشتاق اطلاع رسانی می شود.

بزرگوارانی که نقد و نظر یا سوالی در خصوص جلسات دارند می توانند پیام خود را به ادمین سایت یا کانالهای موسسه ارسال کنند تا در صورت امکان پیگیری و اعمال شود.

مسئول برگزاری جلسات:

آقای محمد جواد تیشه وری