تهیه شده در وبسایت موسسه راه حق
https://www.rahehagh.com/

برترین نشانه 1-جلسه هفتم-14 تیر 93

تاریخ درج: ۱۴ تیر ۱۳۹۳ سال برگزاری جلسه: 1393 تعداد بازدید : 558 تعداد نظرات : 0 دسته بندی : مناسبتی , رمضان 57:16

حقیقت دارای مراتبی تا بی نهایت است چون مراتب درک حقیقت به مراتب وجود بوده و مراتب وجود نیز نامتناهی است. بنابراین تا بی نهایت مرتبه و حقیقت در این وجود است.

برترین نشانه 1-جلسه هفتم-14 تیر 93

بسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه بحث قبل در مورد آیه«و ما کان هذا القرآن ان یفترا من دون الله» ...بودیم. این قرآن اصلا چنین نیست که افترا بسته شود به غیر خدا. افترا از ریشهفرااست ، فرا یعنی برید مانند پارچه ای که قیچی می کنیم به آن می گویند فرا.

افترا یعنی آدم چیزی را قطع کند و به کسی نسبت بدهد. افترا بستن به خداوند یعنی چیزی را از خود درآوردن و به کذب به خدا نسبت دادن. در حالیکه این قرآن چنین نیست که کسی غیر خداوند بتواند از خود در بیاورد و به خداوند نسبت بدهد. شأنش اصلا این نیست. همانطور که اگر کسی توانست نظام هستی را خلق کند و به خودش نسبت دهد.

و لکن تصدیق الذی بین یدیه و تفصیل الکتاب لا ریبه فیه من رب العالمیندر عین حال در این آیه می فرماید این کتاب تصدیق کتبی است که در مقابلش هست، ما 104 کتاب آسمانی داریم که چهار کتاب پیامبران الوالعزم است که قبل از پیامبر (ص) نازل شده است.

ویژگی پیامبران الوالعزم

پیامبران اولوالعزم از میان تمام پیامبران ویژگی های منحصر به فردی دارنند از این جمله؛

1. این انبیاء متبوع اندو سایر انبیاء تابع شرایع این بزرگواران هستند.

2. شریعتشان جهانی است. این غلط مشهور است که حضرت عیسی (ع) و موسی (ع) فقط برای بنی اسرائیل هستند.

3. برای جن و انس هستند.

4.همه آنها کتابی اصلی و جامع داشتند.

پس کّتبی که بر انبیا اصلی نازل شده حداقل چهار کتاب است شامل صحف ابراهیم(ع) ،نوح (ع) ، موسی (ع) و عیسی (ع). منتهی خداوند نفرموده و لکن تصدیق الذی انزل من قبل. نه اینکه آنها را تصدیق نکند بلکه قبلی ها قابل احتجاج نیستند و لی قرآن تصدیق همه کتاب هاست.

عدم اختلاف در قرآن

«أَ فَلا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ وَ لَوْ کانَ مِنْ عِنْدِ غَیْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فیهِ اخْتِلافاً کَثیرا»:آیا درباره قرآن نمى‏اندیشند؟! اگر از سوى غیر خدا بود، اختلاف فراوانى در آن مى‏یافتند(نساء82)

در قرآن اختلاف نیست بلکه سراسر انسجام است و این اختصاص به قرآن ندارد بلکه در وحی نیز اختلاف نیست.

یکی از براهین اثبات الهی بودن قرآن و نبوت عام ، عدم اختلاف است. در حالیکه کتب قبلی یا بطور جزیی یا کلی محو شدند.

تاریخ؛ بزرگترین جنایتکار

حضرت ابراهیم (ع) یکی از بزرگترین تاریخ سازان بشر است. ایشان به تنهایی یک جریان است. انسجام بخش دین توحیدی است که یک جریان است. ولی هیچ اسمی از او در تاریخ نیست و این از دسیسه های تاریخ نگاران بوده که می خواستند همانطور که جسم ایشان را بسوزانند، نام او نیز از تاریخ محو شود.

پراکندگی جغرافیایی انبیاء

بعضی ها سوال می کنند که چرا قرآن فقط انبیایی را معرفی می کند که در خاور میانه بوده اند. در پاسخ باید گفت: اولا بنا بر دلیل عقلی، یکی از برهان های نبوت، عمومیت است که باید حجت بر تمام مردم تمام شود. از این رو قطعا پیامبران، فقط در این منطقه نبوده اند. بر طبق دلیل قرانی نیز می دانیم که هیچ امتی نبوده الا انکه در آن نذیر وپیامبر آمده است. تعداد پیامبران 124 هزار است که مطمئنا نمی توان از همه آنها سخن گفت. پس باید از مهم ترین و تاثیر گذارترین آنها سخن به میان آورد. از طرفی خاور میانه مرکز بزرگترین تمدن ها و چهارراه ارتباطی تمدنی بوده است و اقتضاء حکمت آن است که مهم ترین پیامبران در این منطقه حساس مبعوث شوند و به تیع از اهمیت آنها از ایشان در قرآن ذکر شود. ولی بدون شک حجج الهی در همه جای دنیا؛ در افریقا در چین و ... پراکنده بوده اند.

معنای تفصیل

تفصیل یعنی جدا کردن، منتها نه هر جدا کردنی مثل جدا کردن کلاف نخ بعد از به هم پیچیدنش. یعنی معارفی به هم پیوسته که به خاطر اجمال آنها، عمق معارف روشن نمی شود. انبیای گذشته حکم اجمال را داشتند. قرآن شرح آن هاست با عمق بیشتر در بیانات بیشتر چه در احکام و چه حکمش،؛ یعنی انبیای گذشته حد خاصی از توحید و احکام را داشتند پس توحید عمیق تر به منزله ی احکام، اخلاق عمیق تر و رشد بیشتر است.

در روایتی پیامبر (ص) فرمودند:برادرم عیسی (ع) حدی که از توحید آورد که سقفش "لا اله الی الله " بود و من یک باب بزرگتری را فتح کردم برای امتم ، اینکه توحیدی در سطح "الله اکبر " آوردم.

الله اکبر سطحی بالاتر از لا اله الی الله است. سبحان الله و الحمد الله نیز درجاتی از توحید هستند. تفاوت اولیا در درکی است که از این ها دارند. هدف از ذکر این موارد سطوحی از توحید است نهایت آنچه انبیا آوردند تا سطح "لا اله الی الله " بوده است، یعنی اوصیا آن انبیاء تا سطح لا اله الی الله رفتند، اما اگر کسی از مراتب که رسول اکرم آوردند استفاده کند کسی می شود که "علما امتی افضل من بنی اسرائیل" است.

تفصیل مرتبه عمیق تر و برتر

حقیقت دارای مراتبی تا بی نهایت است چون مراتب درک حقیقت به مراتب وجود بوده و مراتب وجود نیز نامتناهی است. بنابراین تا بی نهایت مرتبه و حقیقت در این وجود است.

گنج عظیم

ما گنج عظیمی را ضایع کرده ایم آن هم وجود رسول اکرم (ص) است. ایشان در روایتی می فرمایند: گروه هایی در قیامت شکایت می کنند یکی قرآنی که خوانده نمی شود و دیگری عالمی که از آن استفاده نمی شود.

پیامبر (ص) فرمودند با گنجینه ای که آوردم تک تک شما از ایوب ، یونس ، سلیمان و ... بالاتر می برم. این ما هستیم که دستمان را نمی دهیم. این کتاب چه از لحاظ کمی وچه کیفی میزان و عمقش قابل قیاس با کتاب های قبلی نیست. دین آمده انسان را ملکوتی کند و از طبیعت به ماورای طبیعت برساند. اما اصلی ترین کلمه در دین چیست؟خدا،و او موجودی ملکوتی و غیر مادی است. همه انبیاء آمدند اما پیامبری که سیرش با سقف سایر انبیاء قابل قیاس نیست پیامبر اسلام است.

این می شود تفصیل،چیزی که بتواند ملک و ملکوت را بهم پیوند دهد.

شکی نیست که این از جانب خدا است. آیا کسی که به ملکوت نرسیده می تواند انسان را به ملکوت رساند؟ این معنا ندارد. در پاسخ به کسانی که می گویند افترا بسته ،کا ر بشر است، وحی نیست باید گفت: پس شما همه از جن و انس جمع شوید و یک سوره مانند آن بیاورید.

مخاطب تحدی

قران نه زمانی است و نه مکانی بلکه جهانی است. بنابراین فقط برا ی اعراب نیست پس اعجاز آن نمی تواند فقط در حد فصاحت و بلاغت عربی باشد واین اصلا معنا ندارد که به یک غیر عربی زبان بگوییم که متنی عربی با این درجه ادبی بیاورد. پس اعجاز آن در حدی دیگر و فراتر و جهانی تر از یک ویژگی خاص در یک زبان خاص است.

والحمد لله رب العالمین


فایل صوتی برترین نشانه 1-جلسه هفتم-14 تیر 93

مدت زمان57:16 حجم فایل13.1 مگابایت دانلود فایل صوتی
مطالب مرتبط
دعایی که انسان را در عبور از دنیا کمک می‌کند

دعایی که انسان را در عبور از دنیا کمک می‌کند

۱۰ تیر ۱۳۹۸

دعایی است که توصیه شده زیاد خوانده شود؛ این دعا [همان دعای شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان است که] انسان را در عبور از دنیا کمک می‌...

برترین نشانه 1-جلسه اول-8 تیر 93

برترین نشانه 1-جلسه اول-8 تیر 93

۰۸ تیر ۱۳۹۳

قرآن مثل دریایی است که یکی در آن غرق می شود و دیگری هم میتواند از آن مروارید کشف کند. برای درک این دو طیف وسیع به این مثال توجه...

برترین نشانه 1-جلسه دوم-9 تیر 93

برترین نشانه 1-جلسه دوم-9 تیر 93

۰۹ تیر ۱۳۹۳

قرائت قرآن یعنی چه؟ قرائت قرآن به آن خواندنی می گویند که همراه با درک معنای اولیه باشد. خواندنی که انسان چیزی از معنا متوجه نشود...

بخش نظرات
نوشتن نظر
انصراف از پاسخ به نظر