تهیه شده در وبسایت موسسه راه حق
https://www.rahehagh.com/

برترین نشانه 1-جلسه دهم-17 تیر 93

تاریخ درج: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ سال برگزاری جلسه: 1393 تعداد بازدید : 629 تعداد نظرات : 0 دسته بندی : مناسبتی , رمضان 58:21

چرا ما تابع رسول اکرم هستیم؟ چون ادعایش را پذیرفتیم؛ ادعای انبیا این هست که من از طرف خدا برای دعوت و هدایت شما آمده ام و از طرف خدا برای شما طرح و برنامه آورده ام. وادعای مثلا این افرادی که به عنوان کسانیکه مدعی کاذب نبوت بودند همین بود. مثلا علی محمد شیرازی ملقب به باب بعد از اینکه ادعای واسطه بودن بین خلق و امام زمان را کرد بعد از یک مدتی ادعا کرد خود امام زمان هستم، بعد از یک مدتی گفت پیغمبرم؛ دین اسلام نسخ شده و من ابطالش می کنم و دین جدیدی می آورم؛

برترین نشانه 1-جلسه دهم-17 تیر 93

بسم الله الرحمن الرحیم

الرحمن علم القرآن.لازمه رحمت عام هدایت عمومی همه بندگان هست و چون بندگان سطوح متفاوتی دارند لازم می آید که سطوح مختلفی از اتمام حجت برای افراد در رده های مختلف عرضه شود. پس در حقیقت آیت و اوردن معجزه لازمه اسم شریف هادی خداست و آن مولود اسم شریف رحمان است،رب هدایت می کند:ربنا الذی اعطی کل شی خلقه ثم هداه.چون خلقت حکیمانه است باید به هدفی منجر شود و چون باید به هدفی منجر بشود در فضای هدف انسانی که تعالی بود لازمه اش هدایت بندگان به آن سطح است و لازمه این مساله این است که بندگان به حرف انبیاء اعتماد حاصل کنند و لازمه این مطلب، آوردن آیت برای بعضی از سطوح بندگان است.

ضرورت بحث از آیت

حالا چه ضرورتی دارد ما بحث از معجزه و آیت کنیم؟ هر پیامبری دو حرف دارد. اول؛دعوا(ادعا)، دوم؛دعوت مدعیان کاذبمثل مسیلمه کذاب که در زمان صدر اسلام ظهور کرد و مثل دیگران آمده اند. امروزه هم برخی می گویند: ما مصلحان اجتماعی هستیم و از جانب خداوند آمده ایم اجتماع را درست کنیم. هر نبی کاذب یا صادق، البته نبی کاذب نداریم ، مدعی نبوت،چه مدعی باشد چه پیامبرصادق باشد دو حرف دارد:یکی ادعا و یکی دعوت ها.

 چرا ما تابع رسول اکرم هستیم؟ چون ادعایش را پذیرفتیم؛ ادعای انبیا این هست که من از طرف خدا برای دعوت و هدایت شما آمده ام و از طرف خدا برای شما طرح و برنامه آورده ام. وادعای مثلا این افرادی که به عنوان کسانیکه مدعی کاذب نبوت بودند همین بود. مثلا علی محمد شیرازی ملقب به باب بعد از اینکه ادعای واسطه بودن بین خلق و امام زمان را کرد بعد از یک مدتی ادعا کرد خود امام زمان هستم، بعد از یک مدتی گفت پیغمبرم؛ دین اسلام نسخ شده و من ابطالش می کنم و دین جدیدی می آورم؛ کسانی دیگری هم در گوشه و کناردر طول تاریخ تا حالا. این ادعا ها را با چه چیزی باید محک بزنیم؟و به عبارت دیگرمحتوای دعوت انبیا یعنی بعد از اینکه گفت من پیامبرم چه چیزی می گوید؟

دو الی سه محور دارد:

اول: از جانب خدا آمده ام، بدانید که اینها حق است.مجموعه ای از این هست ها میشود عقائد.

دوم: یک سری دستورات و اصلاحیه های اخلاقی؛اینها اخلاق کریمانه هست،این ویژگی های را انسان باید داشته باشد و امثال اینها.

سوم: دستورات رفتاری برای رشد و تعالی. علاوه برعقائد و اخلاق صحیح ومتعالی نیاز به این عملکرد ها داریم. اینها میشود مجموعه دعوت پیامبر.مجموعه عقاید، اخلاقیات و احکام که همه بر روی ادعای پیامبر سوار شده است که من پیغمبرم، این مجموعه چند گانه ای از اخلاق وعقاید احکام در همه آنها انسان باید اطلاع داشته باشد.

یاد گرفتن و اطلاع و فهم همه قسمت های دین واجب هست؛ چون دین یعنی دستورالعمل زندگی؛ما باید دستورالعمل زندگی را بدانیم. زندگی چیست؟مجموعه افکار، حالات، رفتارها. برچه اساسی داریم زندگیمان را تنظیم می کنیم؟براساس یک نظری می خواهیم تنظیم کنیم؛ دین یعنی نظر خدا برای تنظیم زندگی. زندگی یک بار مصرف، غیر قابل تکرار با نتیجه ابدی است، در نتیجه عقل حکم می کند که همه را اطلاع داشته باشیم،منتها این اطلاع در دو سطح است از بعضی از این قسمت ها صرفا اطلاع داشته باشد کفایت می کند. هرکس موظف هست طبق نظر مرجع خودش حرکت کند، بپرسد این کاری که من دارم می کنم، این معامله ای که دارم انجام میدهم، این مقدار سودی که در کاسبی ام می کشم مشروع هست یا نیست؟شغلی که دارم؟وامی که میگیرم مشروع هست یا نیست؟اینها را آدم باید احراز کند.

محوریت فراگیری عقاید تحقیقی

پس هر پیامبری یک سری دعوتها دارد که آن بسته دعوتی؛ سه محور اصلی اش عقاید، احکام و اخلاق است. این سه تا فراگرفتن احکامش و اخلاقش لازم است، می خواهد تحقیقاً باشد، می خواهد تقلیداً باشد. ولی فراگرفتن عقائد تحقیقاً واجب است. عقائدتان را خودتان باید بسازید، اینکه در مجلسی بنشینید چه گوینده را قبول داشته باشید چه با هم آشنا شده باشید یا نشده باشید و طبق گفته های او این ها شکل بگیرد، او در ذهن شما ساختمان بچیند که عقاید نشد. عقاید سمعی به دردنمی خورد، عقاید عقلی به درد میر خورد نه سمعی. یعنی باید ارزیابی بکند بعد عقائد خودش را برای خودش با دلیلی که خودش برایش مفهوم است و به آن رسیده است وساختمان عقائدش را بچیند.

اینکه تحقیقا بفهمد به این معنا نیست که این فرد باید الان بتواند بک کنفرانس راجع به توحید بدهد و دیگران را قانع کند. بلکه اگر از او پرسیدند چرا ؟ بتواند به اندازه خودش و به زبان خودش یک دلیل بیاورد. مثلا الان میپرسیم چرا مسافرباید نمازش را شکسته بخواند؟ الان که مثل قدیم نیست سفرها با مشقت و رنج باشد، یک ساعت تو هواپیما می نشیند فردا هم توی هتل است راحت تر از خانه اش؛ پس چرا باید نمازش را شکسته بخواند؟ ما نمی توانیم جواب بدیم، اما می دانیم که پیش فرضی هم داریم که دین بدون دلیل و حجت حرف ندارد همه اش بهحساب و کتاب است.

دلیلش چیست ؟نمیدانیم فقط میدانیم از حد ترخص که خارج شد، مسافر محسوب می شود، نمازش را شکسته بخواند روزه اش را هم بخورد. اما اگر گفتند چه کسی گفته پیغمبر معصوم است، دیگر نمیتوانیم بگوییم یک حساب و کتابی دارد، یعنی خطوط کلی عقاید را از کسی اگر سوال کردند باید بتواند به زبان خودش ولو یک دلیل اولیه که دلالت داشته باشد بیان کند. چراکه تمام عقاید و اخلاق و احکام روی فونداسیون من پیامبر خدا هستم سوار است. چرا این احکام رو بلدیم؟چرا پیگیری میکنیم؟چرا دنبال این اخلاقیم؟چون پذیرفتیم که اینها برترست، چرا؟ چون خدایی است، چرا؟چون پیغمبر ادعا کرده که من از جانب خدا اومدم، چرا؟ یعنی اگر عقاید تحقیقا فراگرفتنش لازم است به طریق اولی اون چیزی که کل عقاید واخلاق و احکام روش سوار استیعنی انی رسول اللهواجب است. یعنی پایه عقاید واخلاق و احکام است و یکی از مهم ترین مسائل عقاید است؛ یعنی اثبات حقانیت این دین. چطور می خواهیم اثبات کنیم؟ ششصد هزار تا دین وجود دارد، مگر ممکن است همه ادیان را پیگیری کرد؟ ما تقریبا حدود یک میلیارد و نیم مسلمان داریم،یک میلیارد و نیم هم مسیحی داریم،حدود دو نیم میلیارد هم لائیک داریم(افرادی که دین خاصی ندارند) در این قسمت حدود صد هزار تا دین حداقل داریم، صد هزار تا پنچ صفحه هم که بخواهد آدم کتاب بخواند می شود هزار جلد کتاب 500 صفحه ای. این راه، راه سختی است.

آیت؛ نزدیک ترین راه

 اما از همه راهها نزدیک تر راه آیت بودن است. به عبارت دیگر اگر کسی برود پیش حضرت موسی و بگوید من حاضرم به شما ایمان بیاورم ولی وقتی که به من ثابت شود، یک راهش این است که حضرت موسی عصا را بیندازند و آیتی نشان بدهند، حالا که پیغمبر بر حسب ظاهر در بین مردم نیست چطور؟ از کجا مردم بفهممند اسلام حق است؟

یک راه اساسی، میانبر، متقن، بحث آیت بودن قرآن است و به همین خاطر هست که خداوند معجزه و آیت تمام انبیا را وابسته به نفس همان نبی قرار داده است. برای ظهور وبروز اون اعجاز نفس نفیس آن نبی لازم است. تنها معجزه و آیتی که خداوند کاملا از نفس آورنده اش فارغ و مجزا کرده قرآن است. چرا؟ بخاطر اینکه این آیت باید استقلال داشته باشد، این عصایی هست که همه باید بتوانند آنرا بیندازند. چرا؟ چون دین ابدی است ولی پیامبرش بر طبق آیه مانند دیگر مردم می میرد. پیامبرش مثل سایر انبیا و انسان ها قرار نیست تا روز قیامت به حسب ظاهر با جسم دنیایی شان در این عالم تشریف داشته باشند. چون می خواهد برود و چون دینش خالد است بنابر این باید دعوای خودش را بتواند اثبات کند که من دین برتر و خدایی ام و باید همیشه آیتش جریان داشته باشدو نباید وابسته به نفس نبی اش باشد. همان ضرورتی که در بحث مسلمانی داریم همان ضرورت در بحث آیت مطرح است. از واجبات همه ما بحث از آیت بودن و حقانیت اسلام است. اگر کسی از ما بپرسد به چه دلیل مسلمانیم یک دلیل منطقی و معقول باید داشته باشیم به دور از ادعا. چرا مسلمانیم؟ یک غیر مسلمان را چطور میتوانیم دعوت کنیم؟
دین غیر قابل دفاع ارزش دین داری اش را ندارد!

بالاخره همه ما درجاتی از دلیل و حجت داشتن را داریم، اینطور نیست که دلیلی نداشته باشیم، صحبت سر این است که آیا این دلیل ها کفایت می کند یا نه؟ روز و شب شبهات از هر طرف وارد می شود.

جهل بلای بزرگ و درد بی درمان .جاهایی که منشأش جهل است فونداسیون درست چیده نشده است. یکی از جاهایی که این فونداسیون را تقویت میکند این است که آدم به این باور رسیده باشه که این دین حق است و در اسلام خدا عصایی رو داده که هم خودمان بفهمیم و هم به دیگران بدهیم.

انواع آیت در ادیان

هر دین دو نوع آیت دارد:

یک:آیت قطعی و همیشگی

دو:یکی آیت های اقتضایی

هر دین دوتا آیت قطعی دارد. اولین آیت هر دین نفس و شخص شخیص اون پیامبر است و بزرگتریم معجزه، خود اون پیغمبر است. اعجازی که انجام میدهد شعاعی از نفسش است. خودش بزرگتر از آن آیت است.بزرگترین آیت، خود آورنده اون دین است.در جلسه آینده انشا الله بیشتر در این مورد گفتگو خواهیم کرد.

والحمد لله ربّ العالمین


فایل صوتی برترین نشانه 1-جلسه دهم-17 تیر 93

مدت زمان58:21 حجم فایل13.4 مگابایت دانلود فایل صوتی
مطالب مرتبط
دعایی که انسان را در عبور از دنیا کمک می‌کند

دعایی که انسان را در عبور از دنیا کمک می‌کند

۱۰ تیر ۱۳۹۸

دعایی است که توصیه شده زیاد خوانده شود؛ این دعا [همان دعای شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان است که] انسان را در عبور از دنیا کمک می‌...

برترین نشانه 1-جلسه اول-8 تیر 93

برترین نشانه 1-جلسه اول-8 تیر 93

۰۸ تیر ۱۳۹۳

قرآن مثل دریایی است که یکی در آن غرق می شود و دیگری هم میتواند از آن مروارید کشف کند. برای درک این دو طیف وسیع به این مثال توجه...

برترین نشانه 1-جلسه دوم-9 تیر 93

برترین نشانه 1-جلسه دوم-9 تیر 93

۰۹ تیر ۱۳۹۳

قرائت قرآن یعنی چه؟ قرائت قرآن به آن خواندنی می گویند که همراه با درک معنای اولیه باشد. خواندنی که انسان چیزی از معنا متوجه نشود...

بخش نظرات
نوشتن نظر
انصراف از پاسخ به نظر