خانه بارش نوردین یقینی

دین یقینی

اجتماعی 1394/01/06
بسم الله الرحمن الرحیم
 
دین داری مان وابسته به اشخاص نباشد
همه می دانیم که باید عقایدمان طوری باشد که اگر مثلا شما، من (یا امثال منِ طلبه یا حتی همه معممین) را در زندان ببینید، اعتقاداتتان تغییر نکند. ولی ممکن است در مواجه با این که فردی معمم یا غیرمعمم که دارای شخصیت خاص مثلا مذهبی است، دستگیر شود، و عدم خلل در دین و اعتقادات گفته شود: «که این قضیه در اذهان عمومی شبهه ایجاد می کند. زیرا روایت داریم: اذا فسد العالم فسد العالم  یا مثلا در جامعه کنونی فرزندان برخی از مسئولین دارای مشکلات اساسی هستند و قانون و دولت نسبت به مردم تبعیض قائل می شوند. مگر نه این است که در جامعه اسلامی، مردم از حقوق یکسان برخوردارند؟ اما آن افراد خاص در جامعه آزادانه تردد می کنند و اینگونه قوانین را به سخره گرفته اند.»
این مطلبی که مطرح شده است دو بخش دارد. یکی این که حضرت فرمودند که اگر امراء یا علماء ضایع باشند، جامعه را ضایع می کنند. این مطلب در واقع بیان یک واقعیت جامعه است؛ مثل کاد الفقر ان یکون کفرا . در حقیقت حضرت، بیان یک واقعیت عمومی می کنند. مثل این که قرآن می فرماید اکثر هم لایعقلون. آیا این جمله یک خبر هست یا نه؟ یعنی یک واقعیت را بیان می کند یا معاذ الله حرف خداوند کذب است ؟ اکثرهم لایشعرون،  اکثرهم لا یعقلون ، اکثر هم لا یفقهون و امثال اینها.
بیان واقعیت ها یک مطلب است و اما این که حالا ما هم همان طوری باشیم یک مطلب دیگر است. قبلا راجع به تکامل انواع و انتخاب طبیعی مطالبی مطرح شد. حال سوال این است که آیا ما هم باید رفتارمان بر طبق این نظریه  باشد؟ مثلا کسی که سیاه پوست است، باید از جامعه حذفش کنیم؟ یا کسی که مریض است، باید رهایش کنیم چون که خودش دارد حذف می شود؟کسی که مریض هست یعنی طبیعت دارد حذفش می کند و کم کم می میرد؛ پس ما هم باید درمانش نکنیم تا بتوانیم زودتر از جامعه حذفش کنیم!
 
 
ادامه ی مطلب در فایل پیوست ملاحظه فرمایید
 
 
 
 
 
 

فایل ها

       

امکانات

تعداد بازدید: 4480 نسخه چاپی معرفی به دوستان نشانه گذاری دریافت

برای ارسال لینک صفحه، فرم زیر را تکمیل کنید.

  

برای ارسال محتوا به ایمیل فرم زیر را تکمیل کنید.

  

 

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به مؤسسه مذهبی فرهنگی راه حق می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است. پیاده سازی توسط مرکز فناوری اطلاعات کاشف