خانه بارش نورمناظره در باب موسیقی - جلسه اول

مناظره در باب موسیقی - جلسه اول

اجتماعی 1393/07/26

بسم الله الرحمن الرحیم

در مناظره برگزار شده برخی سوالات حضار بی پاسخ ماند که در اینجا سعی شده است سوال و جواب ارائه شود:

سوالی که به عنوان اعتراض توسط یکی از حضار در خصوص عدم قیام استاد نخاولی به هنگام پخش سرود ملی مطرح شد با ایشان درمیان گذاشته شد و استاد پاسخ فرمودند(نقل به مضمون):

پاسخ به این پرسش (با توجه به تذکر مکرر در کمبود وقت) فراموش شد اما جواب اینست که :

هنگامی که قرآن تلاوت شد همه راحت نشسته بودند. چطور به احترام سرود ملی به پاخیزم درحالیکه در هنگام قرائت نشسته بوده ام. آیا در باب مقایسه در وجوب  و ارزش، احترام قرآن بالاتر است یا سرود جمهوری اسلامی ایران؟ استاد ذکر فرمودند که اگر سرود قبل از قرائت قرآن پخش می شد مطابق رویه بنده هم قطعا قیام می کردم. ایشان ذکر کردند که همه شهدا و انقلاب و امام و همه امور بر محور قرآن است. این قرآن است که به همه این مباحث ارزش می دهد و چگونه است که ما بپذیریم چیزی برتر از قرآن وجود دارد که باید به آن احترام بگذاریم و در کنار آن و در مقدمه آن همان احترام به قرآن گذاشته نشود. درست این بود که برای قرآن می ایستادیم و پس از آن برای سرود هم قیام می کردیم. 

توضیح: عزیزان اگر دقت بفرمایند و جستجو کنند، پخش سرود ملی در مراسمات جزو برنامه نیست و در دسته ((پیش برنامه)) مطرح شده است و می بایست قبل از قرائت قرآن پخش گردد که متاسفانه دوستان بسیاری در مجامع نیمه رسمی و خصوصا اجتماعات شهرستان ها به این مهم توجه ندارند. و این مورد در تمام مراسمات رسمی رعایت می شود.

رفتار استاد در این موضوع نشاندهنده خلوص رفتاری در رعایت شئون دینی و مذهبی است تا قرآن کریم این ثقل اکبر را حقا و حقیقتا در عمل برترین میراث گرانبهای دین و رسالت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صل الله علیه و آله بدانیم و به آن با احترام و در شان آن مواجه شویم.

والحمد لله رب العالمین.

 

صوت هافایل ها

مناظره در موضوع موسیقی - جلسه یکم 26-7-93

 

مناظره در موضوع موسیقی - جلسه یکم 26-7-93

31396.92 KB

دانلود

مباحث تکمیلی در خصوص موسیقی در قالب پرسش و پاسخ

 

مباحث تکمیلی در خصوص موسیقی در قالب پرسش و پاسخ

3805.69 KB

دانلود

       

امکانات

تعداد بازدید: 5565 نسخه چاپی معرفی به دوستان نشانه گذاری دریافت

برای ارسال لینک صفحه، فرم زیر را تکمیل کنید.

  

برای ارسال محتوا به ایمیل فرم زیر را تکمیل کنید.

  

 

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به مؤسسه مذهبی فرهنگی راه حق می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است. پیاده سازی توسط مرکز فناوری اطلاعات کاشف