بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخچه:

جلسه مذهبی راه حق در سال 1379 با محوریت جلسات اعتقادی با هدف تعمیق و تحکیم باورهای اسلامی با راهنمایی های استاد گران قدر حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدی نخاولی و به مرکزیت مسجد و حسینیه امام حسین علیه السلام، توسط تعدادی از نوجوانان و جوانان مذهبی تشکیل گردید. پس از اندک زمانی با ایجاد شور و عشق به خداوند در وجود جوانان مشتاق،اعضای جلسه با اين نگرش كه: «حال که مسلمانیم، چه باید کنیم؟» اقدام به راه اندازی تشکلی مذهبی فرهنگی کردند تا بتوانند برای خدمت به دین خداوند و اشاعه فعالیتهای خود در سطح جامعه مؤثرتر عمل کنند.
موسسه راه حق با سازماندهی و ساختار سازی گروه های: معرفتی ، اجتماعی - اقتصادی، ورزشی - تفریحی و هنری (رسانه) اقدامات و فعالیت های خود را گسترش داد.
در ادامه در سال 1386 جلسه ای عمومی نیز با محوریت مباحث عرفان عملی با عنوان سیر و سلوک قرآنی توسط این تشکل راه اندازی شد.

اهداف:

 • شناخت راه صحیح دین داری با بینشی عمیق و حرکت در این راه تا نیل به سرمنزل قرب الهی و زمینه سازی برای رسیدن همه افراد جامعه بشری به این منزلگاه.

 • تهیه و ارائه مدل عملی زندگی اسلامی بر اساس آموزه های اعتقادی دین مبین و مذهب شیعه اثنی عشری

 

"این مجموعه بر این عقیده است که باید با بینشی عمیق راه صحیح را شناخت و در این راه حرکت نمود تا با بهره گیری از الطاف الهی به سر منزل مقصود برسد و برساند."

اعضای این موسسه در جهت پر بار نمودن زندگی مادی و معنوی در پرتو تعالیم قرآن و اهل البیت (علیهم السلام) گردهم جمع شده اند. جمعی که خود را میراث دار گوهرهایی می داند که بجا مانده از تلاش مردان و زنان الهی در عرصه تاریخ پر مشقت انسانی است؛ جمعی که خود را وام دار بزرگان، شهدا و صالحین که روزگاری در این خاک، غمها و سختی ها به جان خریدند و دین خدا را یاری کردند و ماندگار شدند، می داند.

ساختار و تشکیلات:

"موسسه راه حق، مجموعه ای غیر سیاسی و غیر انتفاعی است"


مدیر مسئول جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدی نخاولی می باشد. امور اجرایی موسسه در قالب گروه های معرفتی- اعتقادی، صندوق قرض الحسنه، انفاق، رسانه، جلسات و فرهنگی- هنری خواهران پیگیری می شود.
برنامه ریزی و نظارت بر روند کارهای گروه های موسسه بر عهده هیات مدیره آن می باشد که هر دو سال یک بار در مجمع عمومی تعیین می گردد.
مسئولیت مدیر عاملی موسسه توسط هیئت مدیره برای یک سال به یک نفر که مورد تایید مدیر مسئول باشد، واگذار می گردد.
در حال حاضر مدیر عامل موسسه، آقای محمدجواد تیشه وری می باشد.

برخی از فعالیت های عمده موسسه:

 1. برگزاری بیش از 250 جلسه معرفتی با موضوعات اعتقادی، قرآنی، معرفت اهل بیت علیهم السلام، سیر و سلوک قرآنی در طول 9 سال اخیر

 2. گردآوری و تنظیم بیش از 120 جلسه اعتقادی و 100 جلسه سیر و سلوک قرآنی از سخنرانيهاي حجه الاسلام و المسلمین دكتر نخاولی

 3. برگزاری گردهمایی های علم در قرآن: نجوم در قرآن (از من تا ستاره ها) خرداد84- طب در قرآن (شکوه ضربان)اسفند 85

 4. برگزاری همایش تابستانه آفتابگردان در طول تابستان 87 (به سفارش معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد مقدس

 5. برگزاری اردوی اندیشه های آسمانی ویژه فعالان کانونهای فرهنگی مساجد کل کشور - تابستان 87

 6. برگزاری مراسم عزاداری دهه آخر صفر در خیمه در راه حق- بهمن88

 7. پیاده سازی، ویراستاری و با تنظیم جزوات جهت استفاده در سایت ، نشریه و چاپ کتابآماده سازي کتاب (خداوند در آئينه عقل وعشق) از مباحث اعتقادي

 8. تولید دفاتر تحریر فرهنگی-  تبلیغی انتظار ازسال 84 تا 89 

 9. ایجاد گروه فیلم سازی و انیمیشن و آموزش حرفه ای جوانان مذهبی در زمینه های تخصصی مختلف رسانه (تولید 6 مستند و فیلم کوتاه، 5 انبمیشن مذهبی از سال 85 تاکنون

 10. تولید کتاب های شکارچی شیر و سردار ربذه از سری کتاب های طرح الگوسازی شخصیت اسلامی- ایرانی

 11. تولید کتاب 5 جلدی یاران حضرت رسول الله صلی الله علیه و آله

 12. تحت پوشش قرار دادن خانواده های کم بضاعت مادی و ارائه کمک های مالی و فرهنگی

 13. برگزاری بیش از 6 تئاتر با عناوین: نشان از بی نشان، دختر ترسا، هیچ، از قبیله باران، وقتی خدا بخواهد و دلتنگ ویژه خواهران (به همت گروه خواهران موسسه راه حق)